Hlavní stránka

pavouci
se vyskytovali v Kran (Darsun) od pradávna, i když vědomě zahrnuti do ní byli až mnohem později, zřejmě ve snaze asimilovat je a zvládnout*. 
První zaznamenané zmínky se vztahují k "Pavujdům" - pavoukům napodobovaných prsty a dlaní.
Pak je to fascinující malý Bůh a zároveň pavouk, robot Krakatau z ábíčkovského komiksu.
Z jiného ábíčkovského seriálu jsou to Mongové (viz Codrea Monga?), obří pavouci okupující celou planetu, kteří na mě dlouho vylézali ze sena na půdě.
Pak se objevuje znak Sawah Weri (nahradil znak Darsun), který se otevřeně k pavoukům nehlásil, ale jeho podoba je zjevná (zároveň však vede i k dalším výkladům). 
Pak se přímá pavoučí tematika vytratila - nahradili ji Vetřelci jako jakési hybridy (či snad přechod) mezi pavouky a ještěry - odvěkými protivníky pavouků v Kran. 
To už byli pavouci začleněni do Kran - dokonce přímo do Legendy z věků před věky jako národ orixů vychovávající lidskou dívku Gausu, jakýsi předobraz Xemony v čase před časem
S obrovskou silou pak začalo toto téma působit v souvislosti s holotropním dýcháním. První byla vize brouka a od ní se poté odvíjela celá široká tematika hmyzu.
V nové mytologii pak vystoupili přímo masově - nová aktivita v Kran, otevření brány a příchod města Banmuran je probudil k životu a vyhnal je z podzemí jižních Plání, a později přímo z Tanu Kran a téměř došlo k bitvě mezi nimi a ještěry v údolí Zér
Posledním krokem souvisejícím už přímo s Kraencyklopedií, je objevení množství překvapujících souvislostí:
Pavouci a Sawah Weri.
Kran (a Kraencyklopedie i Internet vůbec) jako - pavoučí - síť a s tím související  jevy jako kroužení, zachycení, smyčka.
Pavoučí překračování osobních hranic a obrana proti tomuto - Kran jako cryt syst (ale i Kran sama jako všepohlcující pavouk), což ukazuje ke zranění.

V Legendě z času před časem pavoučí lid - orixové - obyvatelé plání Rhéfsu uvnitř Velkého chrámového kruhu. Dlouhonozí orixové vychovali Gausu Gloriu Annu de Senret - Xemonin Rhéfský předobraz, Keranovu matku nebo milenku (legenda má více verzí a mezer) a figurovali ve válce lidí z hradišť proti chrámům (zřejmě předobraz války o komnaty a bitvy v údolí Zér). Války probíhaly i mezi jednotlivými národy pavouků (je možné, že označení orix se vztahuje pouze na jeden národ dlouhonohých), ale především mezi pavouky a ještěry.

V pozdějších zkoumáních Kran jako cryt systu se výrazně objevuje prvek izolace - port uzavření. V základu arachnofobie je právě často strach před porušením hranic, strach z uvíznutí (v pavučině), ze zparalyzování, znehybnění, vysátí. Je možné, že pavouci prezentují v Kran právě takovouto sílu (je jisté, že pocházejí z času před časem). Zároveň (tím, že existují v Kran) je jisté, že sama Kran je porušením hranic, je snahou o znehybnění (času, života), o zparalyzování (citlivosti, bolesti - zranění).
 
 

Pavouk_Sawah.gif (2571 bytes)

podobnost nástěnné malby pavouka  se znakem Sawah Weri

 SawahWeri.gif (10120 bytes)

Sawah Weripavouk.gif (7901 bytes)

scorpion.jpg (43873 bytes)

 pavouci.jpg (68874 bytes)

o097580_01_sklipkanoviti.jpg (208410 bytes)

ukázky:

vyhryžu ti v břiše díru
mám vztek
jsem černej
jsem hnusnej
odpornej
nechutnej
a nechci, aby mě někdo chtěl
já na všechny seru
pořádně velký hovno
už mě ostatně stejně dlouho
tlačilo v prdeli
všechno to ušlechtilý snažení
být lepší než jsem
vypadat, že mě nikdy nic nenasere
že vlastně ani já neseru
protože mi zapomněli udělat
v prdeli
dírku


temata:

písmeno; P
obrázky*;
bytost;*
insitní;*
psychofyz.;*
před;*
jádro;*
Caris;*
čakry;*


obsah          časová osa          témata          mapy

Arc´s